درخواست مسئولان مرودشت برای آنالیز اثرات مخرب پتروشیمی شیراز بر تخت جمشید

به گزارش تور استانبول، بعضی از مسئولان شهرستان مرودشت بر این باورند که آلایندگی های ناشی از فعالیت پتروشیمی شیراز بر مجموعه جهانی تخت جمشید اثرات مخرب دارد و باید بر اساس مطالعات علمی هر چه زودتر برای این امر چاره اندیشی گردد.

درخواست مسئولان مرودشت برای آنالیز اثرات مخرب پتروشیمی شیراز بر تخت جمشید

ایرنا: یادمان تاریخی تخت جمشید، شاخص ترین بنای بجا مانده از دوران ایران باستان است که با عوامل تخریبی متعددی از جمله عوامل طبیعی، گل سنگ، فرونشست و …. روبرو است.

اما اکنون بعضی مدیران شهرستان مرودشت که این میراث غنی در حریم این شهرستان واقع شده بر این عقیده هستند که عوامل انسانی و صنعتی از جمله فعالیت پتروشیمی شیراز که در این منطقه واقع شده است نیز بر فرایند تخریب این اثر تاریخی شاخص تاثیرگذار است.

این موضوع در حالی از سوی بعضی مسئولان مطرح شده که در حال حاضر گروه خارجی مرمتگران بدون مرز نیز در حال مرمت بخش هایی از مجموعه جهانی تخت جمشید در قالب فصل دوم کار خود در این مکان هستند، عملیات این مرمت از اواخر مهرماه 98 شروع شده و حدود یک ماه و نیم ادامه دارد.

پتروشیمی شیراز در فاصله حدود 5 کیلومتری شهر مرودشت واقع است و تخت جمشید نیز اندکی بیش از 10 کیلومتر با این مجموعه فاصله دارد.

وجود ارتفاعات در یک سمت این مجموعه پتروشیمی، باعث شده آلایندگی های ناشی از فعالیت این واحد صنعتی به سمت شهر مرودشت و مجموعه جهانی تخت جمشید روانه گردد. وارونگی جوی به ویژه در فصل سرد موجب می گردد که آلایندگی ها در سطح منطقه تثبیت گردد و بر شرایط زیست محیطی این منطقه تاثیر منفی بگذارد.

معاون فرماندار مرودشت: آلایندگی های ناشی از پتروشیمی شیراز مخرب تخت جمشید است

معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری ویژه شهرستان مرودشت به اثرات مخرب پتروشیمی شیراز بر تخت جمشید اشاره نمود و گفت: باید براساس مطالعات علمی، راهکارهای لازم در این مورد در نظر گرفته گردد.

محمد کریم میرزایی که در نشست هماهنگی مسائل حقوقی آثار ثبت جهانی استان فارس سخن می گفت با اشاره به قرار دریافت میراث جهانی تخت جمشید و آثار مهم دیگری همچون نقش رستم، نقش رجب و شهر استخر در این شهرستان گفت: فعالیت پتروشیمی شیراز، اثرات مخربی بر میراث جهانی تخت جمشید باقی می گذارد و باید هرچه زودتر اقدامات لازم برای برطرف این خطر از سر این میراث جهانی انجام گردد.

وی ادامه داد: موقعیت جغرافیایی مجموعه تخت جمشید با آثار جهانی سایر نقاط استان فارس از جمله کازرون و فیروزآباد متفاوت است زیرا اطراف تخت جمشید اراضی گسترده با ارزش افزوده زیاد وجود دارد که مسائل عمومی بسیاری را به وجود آورده است.

میرزایی افزود: با توجه به خصوصیات منحصر به فرد و شرایط جغرافیایی و طبیعی متفاوت هر یک از میراث ثبت جهانی شده استان فارس، احتیاج است که کارگروه های تخصصی و جداگانه ای برای هر یک از این میراث جهانی مطابق با شرایط آن اثر در هر شهرستان ایجاد گردد.

عدم پاسخگویی مدیران پتروشیمی شیراز

خبرنگار ایرنا برای جویا شدن از نظرات مسئولان پتروشیمی شیراز در این مورد، اقدام به برقراری ارتباط با مدیران این مجموعه کرد اما مدیرعامل پتروشیمی شیراز حاضر به پاسخگویی نشد.

یادمان تاریخی تخت جمشید که متعلق به دوره هخامنشیان است در سال 1979 میلادی با شماره 114 در سازمان جهانی آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) ثبت شده است.

این مجموعه تاریخی، 518 سال پیش از میلاد با دستور داریوش هخامنشی بر صخره های عظیم در دامنه کوه مهر در منطقه استخر و حوالی مرودشت امروزی بنا شد.

شروع ساخت بنای تخت جمشید در دوران حکومت داریوش کلید خورد اما تکمیل این سازه عظیم در دوران سلطنت پسرش خشایار شاه و اردشیریکم نوه او ادامه داشت و هر کدام از این امپراتورها سازه های جدیدی را به این تختگاه افزودند و وجود بناهای نیمه تمام در این محل نشان دهنده این است که تا روزهای انتهای حکومت هخامنشیان ساخت و تکمیل مجموعه تخت جمشید ادامه داشته و هیچگاه به انتها نرسیده است.

سلسله هخامنشیان از سال 330 تا 550 پیش از میلاد در ایران حکومت کردند.

مجموعه جهانی تخت جمشید در شهرستان مرودشت و در فاصله 60 کیلومتری شمال شیراز واقع شده است.

منبع: توریسم آنلاین

به "درخواست مسئولان مرودشت برای آنالیز اثرات مخرب پتروشیمی شیراز بر تخت جمشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست مسئولان مرودشت برای آنالیز اثرات مخرب پتروشیمی شیراز بر تخت جمشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید