دو گرمخانه؛ سهم کارتن خواب ها در کرج

به گزارش تور استانبول، وجود دو گرمخانه در کرج با ظرفیت 190 نفر تنها سهم کارتن خواب ها در این روزهای سرد سال است.

دو گرمخانه؛ سهم کارتن خواب ها در کرج

به گزارش تور استانبول به نقل از مهر، نیوشا فتحی زاده: عصر یک روز تابستانی باشد یا غروب سرد یک روز پاییزی اگر بی خانمان باشی دیگر فرقی نمی کند آن روز چگونه سپری شده است، فقط می خواهی روز تمام گردد. از آنجایی که با بلاتکلیفی دست و پنجه نرم می کنی به آمدن صبح دیگر هم علاقه ای نداری.

اینها از زاویه نگاه نگران و مضطرب یک فرد بی خانمان، بی سرپرست و یا عضوی از جامعه است که آسفالت خیابان و سنگ فرش پیاده رو خانه او است و سقف خانه اش هم آسمان خدا است.

و اما از زاویه ای دیگر نگاه همدردی و حمایت جامعه ای را داریم که شاهد صحنه هایی از زندگی یک شهروند خسته از گره های کور زندگی هستند، زندگی آنهایی که بی سرپناه بوده و سرگردان کوچه پس کوچه های شهر هستند.

اکنون این جامعه با مسئولیتی که دارد به دنبال راهکاری برای ساماندهی کارتن خواب ها و بی سرپناهی افراد بی خانمان و حل آسیب های ناشی از مسائل آن در دل شهرها است.

  • ظرفیت پذیرش در گرمخانه آقایان 100 نفر است که تا 130 نفر نیز قابل افزایش است

در این میان از سوی شهرداری ها، مکان هایی به نام گرمخانه برای تحت پوشش قرار دادن افراد بی خانمان، کارتن خواب ها و آسیب دیدگان اجتماع ایجاد شده است.

گرمخانه پناهگاه امن برای این قشر است که از خستگی روزها و تاریکی شب ها و سردی هوا به آنجا پناه می برند و تا جایِ خواب و وعده غذایی نصیبشان گردد.

برای آنالیز شرایط گرمخانه های کرج، البرز با محمدرضا زین العابدینی معاون خدمات شهری شهرداری کرج گفتگویی ترتیب داده ایم که در ادامه می خوانید.

وی با اشاره به این که در حال حاضر دو گرمخانه در شهر کرج فعال است، اظهار کرد: گرمخانه مختص آقایان در میدان قدس کرج واقع است و گرمخانه بانوان نیز در پارک شهید چمران، مجاورت فرهنگسرای طبیعت قرار گرفته است.

وی گفت: گرمخانه بانوان در گذشته در محدوده جغرافیایی فردیس واقع بود که بعد از جدایی فردیس، از کرج در سال 96 به کرج منتقل شد.

معاون خدمات شهری شهرداری کرج اضافه نمود: ظرفیت پذیرش در گرمخانه آقایان 100 نفر است که تا 130 نفر نیز قابل افزایش است، ظرفیت پذیرش گرمخانه بانوان نیز با احتساب ظرفیت اضافی آن بالغ بر 60 نفر است.

  • ممنوعیتی برای پذیرش معتادان متجاهر در گرمخانه های کرج وجود ندارد

زین العابدینی در خصوص ساعات پذیرش در گرمخانه های کرج، گفت: از ساعت 5 بعدازظهر تا 8 صبح پذیرش مراجعان در گرمخانه ها صورت می گیرد.

وی در بخش دیگری در خصوص مراجعه معتادان متجاهر به گرمخانه های کرج و نحوه پذیرش آنها نیز گفت: مراجعان به تبع افرادی هستند که سرپناهی ندارند و طبیعی است که در این میان تعدادی نیز معتادان متجاهر باشند.

معاون خدمات شهری شهرداری کرج در پاسخ به این پرسش که آیا ممنوعیتی برای پذیرش معتادان متجاهر در گرمخانه های کرج وجود دارد یا خیر، گفت: خیر منعی نیست زیرا آنها بی سرپناه هستند و اگر در گرمخانه نیز پذیرش نشوند جایی را ندارند که بروند به ویژه در روزهای کنونی که هوا سرد است و نمی گردد مدت طولانی را بدون فضای سر پوشیده ای سپری کرد.

زین العابدینی افزود: زمانی که در میان افراد پذیرش شده در گرمخانه ها، معتادان متجاهر نیز داشته باشیم میزان کنترل ها و مراقبت ها را بیشتر می کنیم.

وی در خصوص این که چه تعداد از افراد پذیرش شده در گرمخانه های غیربومی هستند و از جاهای دیگر به البرز آمده اند نیز گفت: به طور متوسط حدود 30 تا 40 درصد افراد پذیرش شده در گرمخانه ها بومی استان و باقی آنها یا خانواده زندانی های دربند زندان های البرز و یا افرادی هستند که خانواده هایشان در دیگر استان ها و شهرهای ایران زندگی می نمایند و بنا به دلایلی خودشان به تنهایی به البرز آمده اند.

  • پذیرش در گرمخانه های کرج محدودیت سنی دارد

معاون خدمات شهری شهرداری کرج با بیان این که در میان مراجعان گرمخانه ها تعدادی هستند که چندین سال است مرتب به این مکان ها می آیند و در گرمخانه می مانند، اضافه نمود: زمانی که ظرفیت پذیرش در گرمخانه ها پر گردد برای پذیرش ظرفیت اضافی حتی میزهای اداری را نیز بر می داریم تا جای استراحت تمامی مراجعان را فراهم کنیم و اجازه نمی دهیم کسی پشت در گرمخانه بماند.

زین العابدینی با اشاره به این که بسیاری از مراجعان به گرمخانه ها افراد ثابتی هستند که در روزهای متوالی پذیرش می شوند، گفت: به عنوان نمونه اگر 100 نفر پذیرش در گرمخانه آقایان داشته باشیم 70 نفر مراجعان ثابت و تنها 20 نفر متغیر هستند.

وی شرح داد: در شرایط خاص مانند روزهای خیلی سرد سال، پذیرش در گرمخانه ها در طول شبانه روز صورت می گیرد و بین افراد پذیرش شده نیز وعده های غذایی گرم توزیع می گردد.

معاون خدمات شهری شهرداری کرج در خصوص این که آیا برای پذیرش افراد در گرمخانه های شهر کرج محدویت سنی وجود دارد، بیان نمود: افرادی که پذیرش می شوند بالای 12 سال سن دارند اما اگر مراجعان با سن پایین تری نیز داشته باشیم آنها را به حال خود رها نمی کنیم و تا زمانی که خانواده هایشان پیدا گردد تحویل بهزیستی داده شوند این بچه ها را در دفتر پذیرش گرمخانه و دور از دیگر مراجعان نگه می داریم.

زین العابدینی با اشاره به این که در بحث تامین سرمایش و گرمایش گرمخانه ها مواردی مانند نصب کولر و بخاری های جدید اعمال شده است، اضافه نمود: از طرفی بخاری هایی که خراب شده بود نیز تعمیر شده است.

وی ادامه داد: به منظور شستشوی پتوها، ملحفه ها و یا لباس ها در گرمخانه آقایان و بانوان ماشین های لباس شویی قرار داده شده و از طرفی به طور مرتب پتوهای نو خریداری و تشک های قدیمی تعویض می گردد.

معاون خدمات شهری شهرداری کرج درباره این که آیا انجمن های مردم نهاد برای یاری به تامین مایحتاج افراد پذیرش شده در گرمخانه های کرج مشارکتی داشته اند، گفت: موردی در خصوص این همکاری ها نداشته ایم تنها گاهی موسسات خیریه برای تامین وعده های غذایی افراد پذیرش شده در گرمخانه ها داوطلب می شوند.

منبع: همشهری آنلاین

به "دو گرمخانه؛ سهم کارتن خواب ها در کرج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو گرمخانه؛ سهم کارتن خواب ها در کرج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید