وقتی مرال ها فریاد می زنند

به گزارش تور استانبول، از نیمه شهریور تا نیمه مهرماه، فصل گاوبانگی ست، فصلی که گوزن های قرمزرنگ خزری یا مرال ها باهم جفت گیری می نمایند و در این روزها صدایشان در بعضی از جنگل های شمال شنیده می گردد.

وقتی مرال ها فریاد می زنند

گاوبانگی چیست؟

هوا که رو به خنکی برود و شهریور که به نیمه برسد، فصل گاوبانگی هم آغاز می گردد. گاوبانگی فصلی ست که در آن مرال ها یا گوزن های قرمز رنگ جفت گیری می نمایند.

از آنجایی که صدای این جفت گیری و فراخواندن مرال های ماده توسط مرال های نر خیلی بلند است و صدایی شبیه گاو است، به آن گاوبانگی می گویند. اما این کار آسان هم نیست. مرال های نر با هم رقابت می نمایند و همین رقابت باعث بالا دریافت دعوا و شنیدن صداهای بلندتر می گردد.

این نوع گوزن ها در خطر انقراض اند و از آنجایی که فصل جفت گیری برایشان مشخص نماینده است، باید مراقب شان بود. هشت ماه بعد از جفت گیری، حاصل به بار می نشیند و در فصل بهار بچه گوزن به جهان می آید.

گوزن قرمز خزری چه نوع گوزنی ست؟

بر طبق آمارها شمار گوزن های قرمز خزری یا مرال ها در ایران به 400 راس می رسد، ولی همین تعداد هم در خطر انقراض اند. حتما آنها را با شاخ های بلندشان در عکس ها دیده ایم و از زیبایی شان به وجد آمده ایم.

این نوع گوزن، یکی از گونه های گوزن قرمز است که بیشتر در حاشیه دریای خزر و جنگل های هیرکانی زندگی می نماید. جنگل هایی مثل هزارجریب بهشهر و نکا، پناهگاه حیات وحش دودانگه و چهاردانگه و منطقه حفاظت شده البرز مرکزی، کیاسر و دیلمان. اما در جاهایی مثل جنگل های ارسباران هم این گوزن ها دیده شده.

درست است که دیدن این جفت گیری از نزدیک می تواند خیلی جالب و هیجان انگیز باشد، ولی نباید مزاحم این جفت گیری شد. فصل گاوبانگی یکی از مراحل مهم و حیاتی در زندگی گوزن قرمز خزری ست و بقاء و فراوری مثل شان به همین دوره وابسته است.

مرال های نر با فرارسیدن دوره گاوبانگی به دنبال جفت می فرایند و با برآوردن صداهایی بسیار بلند ماده ها و نرهای رقیب را صدا می زنند. تا قبل از آغاز این فصل، مرال ها در دل جنگل های درهم تنیده هیرکانی زندگی می نمایند و به دلیل هشیاری بالا شکارشان به این آسانی ها نیست. اما فصل گاوبانگی فرق می نماید.

مرال های نر در فصل گاوبانگی در یک حالت مستی و گیجی به سر می برند و به همین دلیل هشیاری لازم برای فرار از دست شکاچیان را ندارند. به همین دلیل شکارچیان از این فرصت سواستفاده و مرال ها را شکار می نمایند.

حتی بعضی شکارچیان با دمیدن در شاخ هایی مخصوص صدای مرال های نر را تقلید می نمایند. از آنجا که مرال نر در این دوره هشیاری لازم را ندارد فریب این صدا را می خورد و فکر می نماید که یک گوزن نر در محدوده قلمرو اش وارد شده و به این ترتیب به راحتی شکار می گردد.

منبع: اسنپ تریپ

به "وقتی مرال ها فریاد می زنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی مرال ها فریاد می زنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید